omronKorona kamera

Śruby nierdzewne

Najbardziej powszechnym sposobem łączenia poszczególnych elementów konstrukcji urządzeń AGD, RTV oraz innych maszyn są śruby nierdzewne. Są one najczęściej wykonane ze stali typu A2.

Charakteryzuje się ona wyjątkowo dużą zawartością chromu w stopie, sięgającą nawet do 19 %. Oznacza to, że śruby są niezwykle odporne na działanie wilgoci, niektórych kwasów, jak również niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Dzięki takiej wytrzymałości te nierdzewne części znajdą zastosowanie między innymi przy budowie statków, mostów, a także maszyn używanych w różnych gałęziach przemysłu.

  • śruby – z łbem sześciokątnym, kulistym, grzybkowym, śruby oczkowe, z uchem, skrzydełkowe, dwustronne, pręty gwintowane
  • nakrętki – sześciokątne wysokie i niskie, kołpakowe, ślepe, samohamowne, do zgrzewania, skrzydełkowe, zrywalne
  • podkładki – płaskie, sprężyste, poszerzane, do konstrukcji drewnianych, klinowe, sprężyste ząbkowane
  • wkręty – do metalu, do drewna, blachowkręty – dostępne z różnymi formami łba (stożkowe, walcowe, stożkowe soczewkowe) oraz różnymi typami gniazda (na krzyżak, gniazdo TORX, gniazdo POZI)
  • opaski zaciskowe
  • nity zrywalne
  • pierścienie osadcze
  • kołki
  • zawleczki.

Dlaczego używamy stali typu A2?

O jej właściwościach antykorozyjnych decyduje przede wszystkim wysoka zawartość chromu. Wyroby odlewane ze stali nierdzewnej typu A2 są odporne na rdzewienie nawet w środowisku mokrym i wilgotnym. Stop ten wykazuje również wytrzymałość na pęknięcia i wysoką odporność na ścieranie. Czyni to z niego doskonały materiał do produkcji wkrętów i innych elementów łączących.

Wytrzymałość części konstrukcyjnych – czy to płyt mostu, czy drzwiczek domowej pralki - zależy w dużej mierze od trwałości łączników. Stanowią one pewnego rodzaju punkt krytyczny, ponieważ tzw. zapieczenie się wkrętu może doprowadzić do uszkodzenia całej konstrukcji. Dodatkowo usunięcie zardzewiałego elementu najczęściej prowadzi do zniszczenia okolicy, w której był on umieszczony. Użycie trwałych łączników z nierdzewki rozwiązuje ten problem.

Zastosowanie łączników ze stali nierdzewnej

Dziś praktycznie nie sposób wyobrazić sobie jakiejkolwiek maszyny, pojazdu czy budynku, w którym nie wykorzystano ani jednej śruby ze stali nierdzewnej. Ten wyjątkowy stop został opatentowany na początku XX w. i od tamtej pory zrewolucjonizował wszystkie gałęzie przemysłu i budownictwa.

Wkręty i inne elementy łączące ze stali nierdzewnej z pewnością znajdziesz w swoim domu. Od drobnych urządzeń RTV, poprzez duże artykuły gospodarstwa domowego, takie jak pralki, lodówki czy zmywarki. Ciężki przemysł również polega na trwałych łącznikach z nierdzewki. Mosty, statki, samoloty, pojazdy, wszelkie maszyny przemysłowe to tylko niektóre z miejsc, w których są wykorzystywane. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko oddziaływania wilgoci, wysokiej temperatury, soli i kwasów, doskonale spisują się nakrętki, podkładki, wkręty i inne łączniki z wytrzymałej stali nierdzewnej.

Profesjonalne doradztwo

Współpracujemy z kontrahentami z różnych gałęzi przemysłu, m.in. chemicznego i wodno-kanalizacyjnego. Dzięki temu doświadczeniu możemy jeszcze lepiej dopasować ofertę do Twoich indywidualnych potrzeb. Nasz zespół pomoże Ci wybrać odpowiednie śruby do stali i pozostałe łączniki. Jeżeli potrzebujesz pomocy technicznej, skontaktuj się z nami!

Cromo Stal